10 miljarder kronor!

juli 26, 2011 kl. 11:10 f m | Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

 

Så mycket kostar en ny medicin enligt chefen för Astra Zenecas kliniska forskning. Den senaste som ska lanseras är en ny medicin för behandling av akut kranskärlssjukdom. Medicinen heter Brilinta enligt en artikel i dagens Göteborgsposten. Tio miljarder är en ansenlig summa och man undrar vem som betalar allt detta. Jo, det är förstås vi som betalar, dels via skattsedeln och dels för medicinen på apoteket.

Vem vågar säga emot doktorn i vit rock som förklarar att du ska äta denna medicinen för att inte bli ändå sjukare.  Märk väl att doktorn inte säger att du blir frisk av medicinen utan att du inte ska bli sjukare. Vi har nämligen byggt upp ett system där alla tjänar på att du inte blir helt frisk utan bara lagom sjuk. Systemet är invecklat med sjukvård, läkemedelsindustri, politiker och konsumenter.

Vad skulle hända, tror du, om läkaren plötsligt förklarade att du inte behöver någon medicin utan att du radikalt är i behov av att ändra din kost. Om du gör detta så blir du frisk, förklarar läkaren. Ett sådant uttalande från en läkare skulle kunna leda till en massiv lågkonjunktur med sänkta huspriser som följd. Astra Zeneca blir tvungna att permittera personal, Sjukvården riskerar att stå med tomma lokaler och sängar som bara kostar pengar, En massiv arbetslöshet bland sjukvårdspersonal kan bli följden.

Alltså står vi inför valet att drabbas av en (kortvarig) depression och rekonstruktioner av läkemedelsindustrin och sjukvården eller fortsätta betala tio miljarder för varje nytt läkemedel som skall göra oss bara lagom sjuka.

Välj själv!

Kommentera »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Skapa en gratis webbplats eller blogg på WordPress.com.
Entries och kommentarer feeds.

%d bloggare gillar detta: