Maj-Lis igen!

november 11, 2013 kl. 5:13 e m | Publicerat i Okategoriserade | 2 kommentarer
Etiketter: , , , , , , , , ,

Screenshot 2013-11-11 16.36.45

Livstilskliniken på Karolinska varnar för LCHF igen!

Att vi män kan bli impotenta av LCHF är ett fantastiskt påstående och faktiskt skrattretande. Vad får dom allt ifrån? Är det vetenskap? Kanske, men det är i varje fall inte sant.

Klicka för att komma åt Skall%20sjuksköterskan%20prata%20om%20Mat.pdf

I en power point-presentation för utbildning av dietister och sjuksköterskor bedriver man rena skräckpropagandan mot LCHF-kosten.

Man påstår att LDL-kolesterolet stiger och sätter detta i samband med ökad risk för Hjärt-kärlsjukdom och stroke. Jag som har haft hjärtsjukdom, bland många andra inflammatoriska sjukdomar, och blivit frisk genom LCHF-kosten undrar vad tusan de sysslar med på Karolinska?

SUB, Statens beredning för medicinsk utvärdering, förkastar tankarna på att LCHF-kosten kan skapa hjärt-kärlsjukdomar! SUB rekommenderar sjukvården att använda LCHF-kosten i vården. Varför, i herrans namn, utbildar Livsstilskliniken på Karolinska dietister och sjuksköterskor med falsk information?

Man blir förbannad!

Jag blir förbannad å alla sjuka personers vägnar för att de kommer att matas med denna falska information av dietister och sjuksköterskor. Tidigare sponsrades Livsstilskliniken på Karolinska av Pfizer, som säljer världens mest säljande läkemedel, Lipitor. Kolesterolsänkande läkemedel givetvis.

Läs gärna Per Wikholms kommentarer!

2 kommentarer »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. Denna Maj-Lis hoppas jag skäms ögonen ur sig vilken dag som helst, när sanningen går upp för henne.

    Jag rekommenderar boken ”Varför djur inte får hjärtattacker, men människor dör av dem” av Matthias Rath. Hans forskning visar att det inte är LDL som orsakar kärlförträngningar utan Lp(a). Detta Lp(a) bildas när C-vitaminhalten är för låg i förhållande till behovet. C-vitamin fungerar som förstärkning av blodkärlen när små skador har uppkommit.
    Se artikel på Kostdemokrati: http://www.kostdemokrati.se/forum/viewtopic.php?t=55&p=109#p109

    Gilla

  2. […] året fick vi kännedom om att LCHF-kosten riskerade att göra män impotenta. Ja, Karolinska Institutet, Maj-Lis arbetsgivare, gav ut en broschyr med detta innehåll i avsikt […]

    Gilla


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Skapa en gratis webbplats eller blogg på WordPress.com.
Entries och kommentarer feeds.

%d bloggare gillar detta: